За събитието
Моби Дик
по едноименния роман на Херман Мелвил
Текст*:
Александър Секулов
Сценична версия и режисура:
Диана Добрева
Сценография:
Мира Каланова
Костюмография:
Марина Райчинова
Композитор:
Петя Диманова
Саунд дизайн:
Явор Карагитлиев
Видео дизайн:
Петко Танчев
Хореограф:
Деян Георгиев
Лайт дизайн:
Иля Пашнин
Асистент-режисьор:
Александра Докова
ДЕЙСТВАЩИ ЛИЦА И ИЗПЪЛНИТЕЛИ:
Христо Петков, Владимир Пенев, Ненчо Костов, Пламен Димов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Явор Вълканов, Асен Данков, Павлин Петрунов, Кире Гьоревски, Калоян Трифонов, Снежина Петрова, Жорета Николова, Александра Василева, Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Вяра Табакова, Ева Тепавичарова, Албена Ставрева, Елена Иванова, Мартина Пенева, Жаклин Даскалова, Боян Челебиев/ Никола Сарджев
ЗА СПЕКТАКЪЛА
Спектакълът „Моби Дик“ по романа на Херман Мелвил разказва историята на капитан Ахав, преследващ по цялото земно кълбо величествен бял кит. В библейското пътуване е съпроводен от екипаж, готов да стигне с него до края. Далече от тях остават жените им, чиито сънища определят посоката на кораба.
Спектакълът напуска познатите морета на човешката страст. Показва гравитацията ѝ, способна да променя траекторията на смъртта и живота. Изследва дълбините на съществуването, сред които плува вечно бялата сянка на онова, от което човек бяга и което човек преследва.
В епичния свят на Диана Добрева легендарният кит е необяснимото, с което живеем: страхът от времето, копнежът по вечното, търсенето на абсолютното.
Изправянето в цял ръст пред очите на Бога.
ЗА ИСТОРИЯТА
В основата на легендарния роман за белия кит лежи гибелта на кораба „Есекс“, неколкократно нападан и потопен от огромен кашалот на 28 октомври 1820 г. Спасяват се само осем души от екипажа.
Други исторически източници споменават за кашалота-албинос – Моча Дик, умишлено атакувал кораби и убит край чилийския остров Моча.
ЗА КИТА
Кашалотът е най-големият от зъбатите китове. Мъжките достигат дължина 20 метра и тежат до 50 тона. В челото му е разположена торба, пълна със спермацет – течна мазнина, която е главната цел на китолова в началото на XIX век.
ЗА РОМАНА
Първата публикация на романа на Херман Мелвил е през октомври 1851 г. в Лондон със заглавието The Whale („Китът“). В Америка излиза месец по-късно под названието Moby Dick („Моби Дик“). Историята е автентичен разказ за китолова.
Главният герой е наречен Ишмиъл. Библейският източник на името е недвусмислен: „Той ще бъде между човеците като див осел, ръцете му ще бъдат против всички, ръцете на всички ще бъдат против него.“
Книгата е романтичен жест на пренебрежение спрямо подредения сухоземен живот, крайно отричане на покварата, скрита в цивилизацията.
Романът „Моби Дик“ от Херман Мелвил излиза за първи път на български език през 1935 г. в издателство „Т. Ф. Чипев“, преводът е на Лазар Голдман. През 1962 г. романът е издаден от „Народна младеж“ в превод на Невяна Розева. Следват още няколко издания във великолепния превод на Невяна Розева – в „Народна култура“ (1977 г., поредица „Световна класика“), „Георги Бакалов“ ( 1983 г., Том 3 от „Избрани произведения“ на Херман Мелвил в 5 тома), в поредицата на ВГБ през 2009 г. и в издателство „Изток-Запад“, 2014 г.
ЗА СЪДБАТА НА КНИГАТА И ВЕЛИЧИЕТО НА АВТОРА
Издаването на книгата не носи на автора си нито признание, нито награда. От световното литературно величие го делят приблизително 70 години.
Малко след смъртта му през 1891 г. започват да го наричат „гений, пророк, богоборец, най-зашифрования писател, магьосник, очарователен творец, маниак, мистик, автор на безсмислени страници, наречени романи, философ-романтик и, разбира се, фройдист.“
Романът „Моби Дик“ надскача и променя обичайната представа за литература. И до днес той остава една от най-въздействащите книги в световната класика.
ЗА ЕКИПА НА СПЕКТАКЪЛА
Диана Добрева е режисьор на Народния театър „Иван Вазов“ от 2017 г. Тя е първият български театрален режисьор, чийто спектакъл е включен в официалната селекция на Световната театрална олимпиада в Унгария през 2023 г.
Носител е на наградата „Coup de coeur“ на критиката и пресата за най-добър спектакъл от международния фестивал в Авиньон, Франция.
Отличена е с награди „АСКЕЕР“ 2007 за изгряваща звезда (за „Медея“); „АСКЕЕР“ 2009 за костюмография (за „Макбет“); „АСКЕЕР“ 2015 за най-добро представление (за „Къщата на гнева“); „АСКЕЕР“ 2017 за най-добър режисьор (за „Вълци“); „АСКЕЕР“ 2019 за най-добро представление (за „Дебелянов и ангелите“); „АСКЕЕР“ 2019 за най-добър режисьор (за „Бащата“ и „Дебелянов и ангелите“). Носител е и на наградите „ИКАР“ 2021 за най-добър режисьор (за „Синът“) и „Златна роза“.
Нейни спектакли са канени на световни фестивали и сцени във Франция, Англия, Япония, Германия, Монако, Швейцария, Австрия, Русия, Румъния, Северна Македония, Словакия, Турция.
Диана Добрева е режисьор на спектаклите „Калигула“ от Албер Камю, „Бащата“ и „Синът“ от Флориан Зелер и „Народът на Вазов“ от Александър Секулов – отличени с редица престижни награди и част от репертоара на Народния театър.
Александър Секулов е драматург, писател, поет и журналист. Автор е на романите „Колекционер на любовни изречения“, „Малката светица и портокалите“, „Господ слиза в Атина“, „Гравьор на сънища“, „Островът“, „Скитникът и синовете“, „Корабът на сирените“ и други.
Носител е на три награди „АСКЕЕР“ за съвременна драматургия – за пиесите „Няма ток за електрическия стол“, „Дебелянов и ангелите“ и „Народът на Вазов“.
Със субтитри на английски език на: 21 май и 26 юни.
Драматург на постановката:
Мирела Иванова
Втори асистент-режисьор:
Олга Недялкова, Елена Тодорова
Автор на плаката:
Николай Димитров NAD
Художник на програмата:
Янина Петрова
Фотограф:
Александър Богдан Томпсън
Преводач на субтитрите:
Атанас Игов
Премиера: 11, 12 и 14 февруари 2024 г.
*В текста е използвана част от стихотворението на Константин Павлов „Интервю в утробата на кита“.
ОТЗИВИ И ИНТЕРВЮТА
Китът не е риба. Океанът не е море – сп. „Култура“, 22.03.2024 г.
Судбината и вечноста – okno.mk, 22.03.2024 г.
„Моби Дик“ – в преследване на неуловимото – Портал Култура, 29.02.2024 г.
За явните послания и скритите метафори в спектакъла „Моби Дик“ – Владимир Пенев и Жорета Николова в студиото – БНТ, Денят започва с Георги Любенов, 25.02.2024 г.
„Моби Дик“ в Народния – като сказание и предсказание – ОБАЧЕ, 19.02.2024 г.
Защо китът не е риба, а океанът не е вода – метафорите в „Моби Дик“ в Народния театър – 168 часа, 18.02.2024 г.
Диана Добрева рисува „Моби Дик“ с черна светлина – СЕГА, 17.02.2024 г.
„Моби Дик“ на Диана Добрева – театрална поема de profundis – Art Portal News, 13.02.2024 г.
Премиера на "Моби Дик" в Народния театър – БНТ, Култура.БГ, 12.02.2024 г.